Hybryda

Hybryda

 

W rozwiązaniu hybrydowym możliwe jest zasilanie domku 1-rodzinnego 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku bez podłączenia do sieci Zakładu Energetycznego.

Jako dodatkowe źródło energii zastosowano małą siłownię wiatrową o mocy 3,0kW.

Założenia (szacunki i dane bezpośrednie na podstawie rocznika GUS 2009) :

 • roczne średnie zużycie energii elektrycznej przez rodzinę: 2,6MWh/rok
 • ilość osób w rodzinie – niecałe 4 osoby (dziwnie wygląda, ale to statystyka)

Dodatkowo zastosowano siłownię wiatrową o mocy 3kW w celu skompensowania przejściowych niedoborów energii które wystąpią w okresach zmniejszonego nasłonecznienia.

Przykładowa mapka:

NaslonRoczne1100
Wyliczenia dotyczą strefy 1100 mapki nasłonecznienia ale sprawdzą się również w pozostałych strefach. Pewne korekty będą wymagane ze względu na indywidualne podejście do każdego projektu.

Poglądowy schemat przyjętego rozwiązania

SchematHybryda

Moduły fotowoltaiczne

Bezpośrednio przemieniają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną.

Dobrano moduły polikrystaliczne o mocy 144W w ilości 30szt. uwzględniając współczynnik poprawkowy na ilość modułów = 2. Daje to maksymalnie 4,3kW przy ustawieniu modułów pod kątem 36° do horyzontu w kierunku południowym. Ilość wyprodukowanej energii w tym układzie w ciągu roku powinna być na poziomie 5MWh.

Dane modułów:

 • Moc znamionowa 144W
 • Napięcie przy mocy max 18,4V
 • Napięcie bez obciążenia 21,8V
 • Prąd przy mocy max 7,8A
 • Prąd zwarcia 8,3A
 • Sprawność 15,4%
 • Wymiary 1485 x 665mm
 • Waga 11,05kg
 • Profil aluminiowy

Ta ilość modułów (30 szt.) zajmuje powierzchnię 6,7m x 4,5m = 30m2.

Kontroler ładowania

Obsługuje całą instalację. Dzięki unikalnemu oprogramowaniu kontroluje przepływy energii, na bieżąco określa stan naładowania akumulatorów, chroni baterię akumulatorów przed przeładowaniem i zbyt głębokim rozładowaniem, załącza odbiorniki nadmiarowe gdy wystąpią nadwyżki energii, wysyła sygnał do odłączenia wybranych odbiorników przy niedoborach energii.

Próg załączenia / wyłączenia obciążeń nadmiarowych (np. podgrzewanie wody użytkowej), odbiorników krytycznych, ustala się programowo przez panel operatorski kontrolera ładowania.

Czujnik prądu

Czujniki Halla, montowane na przewodach, mierzą prądy ładujące i rozładowujące baterię akumulatorów. Zmierzone wartości wysyłane są do kontrolera ładowania. Dzięki temu kontroler potrafi obliczyć stan naładowania akumulatorów.

Data logger

Rejestrator danych. Wbudowana pamięć pozwala na zapisanie parametrów systemu przez 4 lata. Dostępny w wersjach z RS-232 do bezpośredniego podłączenia komputera, z modemem analogowym lub z modemem GSM. Pozwala na swobodne programowanie stanów alarmowych. Zbiory danych można eksportować np. do Excela.

Falownik

Przetwarza stałe napięcie z baterii akumulatorów na zmienne 230V / 50Hz.

Kontroler PA-15

Kontroler ładowania przewodami prądowymi wysyła modulowane sygnały które są odbierane przez PA-15. Dzięki temu rozwiązaniu nie są wymagane dodatkowe przewody sterujące. Sygnały te zawierają informacje o stanie naładowania baterii akumulatorów i porze dzień / noc. Na tej podstawie PA-15 który ma pięć progów działania wybieranych przełącznikami, potrafi sterować odbiornikami nadmiarowymi, obciążeniami krytycznymi, sterować np. oświetleniem nocnym.

Siłownia wiatrowa

Efektywność energetyczna wiatru zmienia się w poszczególnych miesiącach roku w taki sposób że w okresach gdy na wykresie nasłonecznienia  występują niskie wartości, t.j. styczeń, luty, marzec, październik, listopad, grudzień, produkcja energii z wiatru wzrasta. Po nałożeniu krzywej nasłonecznienia z uzyskiem energii z wiatru otrzymujemy stałą miesięczną produkcję energii elektrycznej.

Zastosowano siłownię wiatrową o mocy max. = 3,0kW z pionowym wałem. Taka siłownia startuje przy małych prędkościach wiatru 2 m/s. Nie jest trwale związana z gruntem, można postawić na stojaku na gruncie lub np. zamontować na dachu. Im wyżej tym lepiej. Nie jest wymagane pozwolenia na budowę.

Więcej informacji >>

Bateria akumulatorów

Dla zapewnienia autonomicznej pracy systemu spełniając przyjęte na wstępie założenie, bateria akumulatorów powinna mieć pojemność 210kWh. Daje to w zaokrągleniu 80 szt akumulatorów 12V, 200Ah (proszę pamiętać że przyjęto współczynnik bezpieczeństwa = 2).

Ilość akumulatorów zmniejszono do 12 szt. i dodano do układu siłownię wiatrową o mocy max 3kW (29 tys zł przy kursie euro = 4,10zł).

Dane akumulatorów:

 • Akumulatory żelowe, bezobsługowe
 • Pojemność: 200Ah
 • Napięcie: 12V
 • Wymiary: 52 x 24 x 22 cm
 • Waga: 66kg
 • Temperatury pracy: -20 do +50°C

Na akumulatorach zamontowano czujnik temperatury podłączony do kontrolera ładowania. Bardzo ważne jest aby prąd ładowania był odpowiednio dobrany do temperatury akumulatorów.

Kontroler ładowania musi mieć prawidłowo zaprogramowaną opcję typu obsługiwanych akumulatorów. Kontroler potrafi prawidłowo współpracować z każdym typem akumulatorów. Akumulatory żelowe wybrano ze względu na ich bezobsługowość.

Koszty

Przybliżony koszt tego rozwiązania to 170 tys zł (przy kursie Euro = 4,10 zł).

Cena zawiera podatek VAT, materiały i robociznę.

Moduły PV są produkcji krajowej, elektronika niemiecka (niemiecka solidność).

W każdym przypadku należy indywidualnie określić zapotrzebowanie na energię (w istniejących budynkach najlepiej podliczyć wartości z rachunków za energię za cały rok, dla nowych należy oszacować) i na tej podstawie dobrać ilość modułów PV oraz układy sterujące.

Jak to sfinansować?

link >>

Inwestor może liczyć na nasze wsparcie na każdym etapie realizacji zadania, również finansowym.

Zobacz też magazynowanie energii >>

 

  

 

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację powyższego.

Rozumiem