O fotowoltaice

Ofotowoltaice

Do roku 2050 większość energii elektrycznej zużywanej na świecie będzie pochodziła z promieniowania słonecznego. 16% dostarczy fotowoltaika, 11% elektrownie CSP (Concentrated Solar Power - Skoncentrowana Energia Słoneczna). (źródło: pv-tech.org, według Międzynarodowej Agencji Energii IEA).

Fotowoltaika jest zdecydowanie niedoceniana przez naszych rządzących.

Wsparcie finansowe jest mniej niż symboliczne - czytaj to.

Ustawodawca przekreślił fotowoltaikę, najczystsze źródło energii. Prosumenci nie mają szans na zaistnienie po kolejnej nowelizacji ustawy OZE w czercu 2016.

Dwie duże elektrownie fotowoltaiczne które już działają (aktualne pod koniec roku 2013) popadają w tarapaty ze względu na spadające ceny zielonych certyfikatów. Opłacalność nowych projektów jest pod dużym znakiem zapytania bo ceny modułów fotowoltaicznych wzrosły o 50% (Unia wprowadziła karne cła na moduły z Chin), wykonanie biznesplanu nie jest możliwe bo duży trójpak przewiduje licytację kwoty dopłat w dół. Wygra "najtańsza" technologia.

Poprzednia ekipa rządowa postawiła na biogaz i biomasę. Prosumenci mieli zająć się chowem świń. Z odchodów produkuje się biogaz, trochę biomasy przy tym powstanie. Chłop zawsze coś wykombinuje żeby ten biogaz gdzieś zmagazynować więc mamy też innowację. Dodatkowo ożywi się uprawa ziemniaka, coś te świnie muszą jeść!

Obecna (w 2016) ekipa rządowa stawia na sadzenie lasów - bo liście drzew wychwycą CO2, po czym drewno będzie współspalane z węglem w rządowych elektrowniach.

W sierpniu 2015 system elektroenergetyczny był na skraju zapaści. Wprowadzono dwudziesty stopień zasilania. W systemie ze względu na wysokie temperatury, problemy z chłodzeniem węglowych elektrowni, niemal zerową generacją wiatrową, brakowało około 1,5GW mocy. Raport dotyczący przyczyn blackoutu pozostaje tajny (w 10.2016). Nie byłoby żadnego problemu gdyby w systemie pracowały elektrownie fotowoltaiczne które nie wymagają chłodzenia, pracują dokładnie w godzinach gdy brakowało mocy, produkują energię po ok. 200zł/MWh - przy giełdowej cenie 10 sierpnia 2015 = 1400zł/MWh.

Ponieważ ceny modułów PV i oprzyrządowania systematycznie spadają, po wkalkulowaniu efektu ekologicznego okazuje się że instalacje fotowoltaiczne są najkorzystniejszym rozwiązaniem dla środowiska.

Zjawisko fotowoltaiczne polega na bezpośredniej przemianie promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Obrazowo zjawisko zostało pokazane w opracowaniu „Fotowoltaika - przyszłość energetyczna Lubelszczyzny?

Słońca mamy pod dostatkiem. Moduły PV, zastosowane przewody, falowniki i pozostała elektronika podlegają niemal w 100% recyklingowi. Wytworzona energia zużywana jest na miejscu, nie ma potrzeby przesyłania jej na duże odległości, unika się tym samym strat przesyłowych. Jedynym minusem w obiektach niepodłączonych do sieci, jest konieczność stosowania akumulatorów do magazynowania energii.

Potrzebne są magazyny energii. Instytucje naukowe w wielu krajach prowadzą zaciekłą rywalizację nad obniżeniem ceny i zwiększeniem trwałości akumulatorów.

Zamiast budować elektrownie jądrowe pozakładajmy moduły fotowoltaiczne.

Uzasadnienie.

Koszt budowy elektrowni jądrowej, 3 bloki po 1GWe = ok. 60 mld zł (dla 1€=4,00zł)

Za te pieniądze można wykonać:

 • ponad 2 miliony instalacji on-grid po 3kWp każda dla domków 1-rodzinnych, co daje 6GW mocy zainstalowanej w modułach fotowoltaicznych. W ciągu roku zostanie z tego wytworzone ponad 500GWh energii. Będzie to bardzo tania i czysta energia. Ponieważ zostanie zużyta na miejscu, znikną opłaty przesyłowe, dystrybucyjne itp.

lub

 • 600 tysięcy instalacji PV + turbina wiatrowa dla domków 1-rodzinnych. Każda instalacja pozwoli na 100% pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną mieszkańców tych domków.

W Polsce jest około 4,7 mln domków 1-rodzinnych (oszacowano na podstawie Rocznika Statystycznego GUS 2009), czyli przy 100% dotacji niemal 2 domek on-grid lub co 8 domek  off-grid zostałby wyposażony w instalację PV.

2 mln instalacji on-grid lub 600 tys. instalacji off-grid nie pozwoli na wyprodukowanie takiej ilości energii jaką wytwarza elektrownia jądrowa, ale pamiętajmy że sprawność atomówki to ok. 40%. Osiągnięcie 3 GW mocy elektrycznej w elektrowni atomowej oznacza wygenerowanie strat na poziomie 4,5 GW.

Część tej ogromnej mocy posłuży do podgrzewania rzeki nad którą zostanie wybudowana atomówka (co na to ekolodzy?) a reszta będzie oddziaływać na środowisko. Do tego dochodzą odpady radioaktywne których zabójcze promieniowanie zmniejsza się o połowę po 70 tysiącach lat!! Elektrownia produkuje takich odpadów kilka ton w ciągu roku. Elektrownia jądrowa po wysłużeniu musi być też zutylizowana.....

Zalety i wady fotowoltaiki

Zalety

 • powszechna dostępność światła słonecznego
 • brak negatywnego wpływu instalacji na środowisko
 • działa latem i zimą
 • długa żywotność – ponad 30 lat

Wady

 • wysoki koszt instalacji jeżeli nie korzystamy z dotacji
 • w nocy produkcja ustaje

Czy nasłonecznienie nie jest u nas zbyt małe?

Niemcy mimo że są krajem gorzej nasłonecznionym niż Polska, są światowym liderem w produkcji energii elektrycznej ze słońca. Poczytaj sobie wizjonerskie opracowanie  dr inż. Tadeusza Zbigniewa Leszczyńskiego (biuletyn URE 5/2009).

Nasza oferta

 • Moduły PV – różne moce i kształty np. trójkątne w celu dopasowania do kształtu dachu
 • Elektronika – solidne i niezawodne
 • Akumulatory – do magazynowania energii, całkowicie bezobsługowe
 • Oferujemy rozwiązania do zasilania sprzętu niepodłączonego do sieci ZE, np. urządzenia radiowe, punkty dostępowe. Podaj jaka jest potrzebna moc, wyślemy ofertę
 • Projekty instalacji, wykonawstwo, pomoc w finansowaniu

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację powyższego.

Rozumiem