Wielkoskalowa energetyka oparta na paliwach kopalnych rodzi poważne problemy takie jak zanieczyszczenie i degradacja środowiska, zmiany klimatyczne. Szacuje się że jeżeli utrzyma się obecne tempo eksploatacji złóż paliw kopalnych, udokumentowane zasoby węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego wyczerpią się odpowiednio za 113, 53 i 55 lat (IEEE Power & Energy Society, stan na rok 2013).

W wyniku spalania paliw kopalnych do atmosfery emitowane jest CO2 w ilości 56,6% wszystkich gazów cieplarnianych. Spalanie paliw kopalnych odpowiada za 73,8% całkowitej emisji CO2 do atmosfery.

Ideą GEI jest wykorzystanie energii odnawialnej której zasoby wielokrotnie przekraczają potrzeby ludzkości, jako podstawowego źródła energii.

Źródła czystej energii odnawialnej zostaną połączone w skali globalnej za pomocą inteligentnej sieci szkieletowej ultra wysokiego napięcia (UHV). GEI połączy rozproszone lokalne źródła OZE z wielkoskalowymi farmami wiatrowymi na Arktyce i elektrowniami słonecznymi w pasie równikowym.

Koncepcja Globalnej Sieci Elektroenergetycznej

Koncepcja GEI

 

Główne wyzwania to niezawodność systemów energetycznych oraz przepływ informacji - telekomunikacja, transmisja danych. Wdrożenie GEI oznacza że konieczność magazynowania energii ze względu na zmienność generacji OZE przestaje mieć pierwszorzędne znaczenie. Nie ma potrzeby utrzymywania w rezerwie elektrowni na paliwa kopalne. Zawsze gdzieś świeci słońce i wieje wiatr.

Azja - Afryka - Europa

Azja Afryka Europa

 

Technologia

Trzy filary globalnej sieci to - czysta energia, międzynarodowe i międzykontynentalne sieci przesyłowe ultra wysokiego napięcia (UHV) oraz wszechobecne sieci inteligentne.

dystans

 

Zwiększenie napięcia w sieci skutkuje wzrostem jej przepustowości oraz dystansem na jaki można efektywnie przesyłać energię. Sieć o napięciu 1000kVAC pozwala na przesył 5000MW na dystansie 1500km, ±800kVDC pozwala przesłać 8000MW na 2500km, ±1100kVDC to 12000MW przesyłane na 5000km.

Harmonogram

GEI harmonogram

 

Projekt DESERTEC stanie się częścią sieci globalnej. O projekcie DESERTEC możesz poczytać pod tym linkiem, ważne informacje dotyczące DESERTEC znajdują się w aktualnościach

GEIDCO - Global Energy Interconnection Development and Cooperation Organization

GEIDCO jest międzynarodową pozarządową organizacją non-profit utworzoną przez przedsiębiorstwa, organizacje, instytuty i osoby fizyczne w celu promowania zrównoważonego wytwarzania energii na całym świecie.

Główne cele to promowanie Globalnej Sieci Elektroenergetycznej (Global Energy Interconnection - GEI), która pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na czystą energię zgodnie z rezolucją ONZ A/RES/65/151 - Zrównoważona Energia dla Wszystkich, przeciwdziałanie zmianom klimatu oraz zapewnienie trwałego i zrównoważonego rozwoju.

Początkowo GEIDCO liczyło 80 członków pochodzących z 14 krajów i regionów, w tym osoby fizyczne, 10 organizacji społecznych, 10 uniwersytetów i instytucji badawczo-rozwojowych oraz 58 przedsiębiorstw - w tym 22 wymienione w Fortune Global 500.

Pierwsza Rada GEIDCO składała się z 17 członków, w tym osób fizycznych.

PierwszaRadaGEIDCO

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację powyższego.

Rozumiem